מסע זיכרון אישי בארבעה שלבים ליצירת סרט תיעודי משפחתי. תהליך תרפויטי מלווה בצוות הנחייה, קבוצת תמיכה, ליווי אישי, תוך גיבוש התוצר הסופי - סרט הנצחה.

הפרוייקט


“משפחות עורכות זיכרון” - מסע מתועד להפקת סרט הנצחה דוקומנטרי
 
עם סיום המחזור הרביעי

פרויקט “משפחות עורכות זיכרון”, מיועד למשפחות שכולות ומטרתו המרכזית לאפשר למשפחות להנציח את יקירם בסרט הנצחה.
הפרויקט מעמיד לרשות המשתתפים את הכלים והליווי הנדרשים, על מנת לקיים מסע תוכן ותהליך המאפשר ניסוח מחודש של האבל, הכאב והאובדן באמצעות סרט הנצחה.
כשהתחלנו את הפרויקט לא מצאנו מודל מוכר שניתן ללמוד ממנו כיצד עושים זאת. כיוון שכך, לקראת ובמהלך הפרויקט הראשון שהתקיים בשנת 2011  גיבשנו את מתווה הפרויקט. מתווה זה, מלווה אותנו מאז.
זהו סיכום פעילות הפרויקט הרביעי שהחל בינואר 2014 והסתיים באוקטובר. במשך עשרה חודשים בפגישות שבועיות גובשה קבוצה וכל משתתף בנה מתווה לסרטו וקיים את המסע האישי שלו.
פרויקט “משפחות עורכות זיכרון” אינו פרויקט טיפולי אלא פרויקט מסע, פרויקט של תהליך יצירתי, המוגדר מתחילתו כפרויקט ארוך טווח המבוסס על שני תהליכים מרכזיים:
תהליך אישי של המשתתף (ובאמצעותו גם בני משפחתו וחברים) ותהליך של הכרת השפה והמדיה לצורך הפקה של סרט הנצחה.


הפרויקט מיועד למשתתפים בני משפחות שכולות, שאיבדו את יקירם לפני שנים והמכתבים, הצילומים, השעון והדסקית האישית נאגרו "במקום סגור", גם מטפורית, יחד עם הזיכרון והכאב על האובדן. הפרויקט מאפשר למשתתפים, כל אחד בדרכו, לפתוח את "המקום הסגור" ולקיים מסע לאיתור "נושאי הזיכרון".
הפרויקט הוא לא רק הפקת סרט וגם לא רק תהליך. הוא הזדמנות למסע רגשי משמעותי, לניסוח מחודש ומחזק.
למסע הזה מתלווים בני המשפחה וחברים, ובמהלכו פוגשים המשתתפים אנשים, זיכרונות, מקומות ואירועים, המרכיבים את תמונת הזיכרון בחוויה של המשתתף ובאים לידי ביטוי בסרט ההנצחה.
ההזדמנות שניתנת לנו כמנחים להיות בני לוויה במסע הזה, לעזור למשתתפי הפרויקט לנסח מחדש וממקום מחזק את אובדנם, מעניקה לנו תחושה של עשייה נכונה. תחושה של הישג וחיבור למהות התפקיד שלנו כמרכז קהילתי וכארגון 'יד לבנים' ברמת השרון.

חוברת סיכום הפרויקט וניירות העבודה המתודולוגיים פתוחים בפני גופים וארגונים. אנו מזמינים את המעוניינים לאמץ את הראוי לאימוץ, בכדי לסייע לקיומם של פרויקטים דומים במקומות נוספים.
בברכה,
יובל ליניק ושירה רוטלוי– מנחי הפרויקט

על ההנחיה
הנחית הקבוצה במחזור זה בוצעה על ידי שני מנחים מהתחום הקולנועי. הניסיון לימד אותנו כי כאשר ההנחיה מוכוונת הפקת סרט, אנו מצליחים ללוות בדרך יותר פשוטה את המשתתפים, וההנחיה אינה גולשת לתחומי טיפול, אלא מלווה ומדריכה את המשתתפים "בתהליך תוכן".

הנחייה על ידי שני מנחים, חלוקת התפקידים בין המנחים, אופיו של כל מנחה והאינטראקציה ביניהם, מעשירים את המרחב והשפה של מפגשי הקבוצה. משרד הביטחון אשר השתלב בפרויקט, הקצה ליווי של עובדת סוציאלית מנחת קבוצות, אשר ליוותה את צוות ההנחיה. הפגישות החודשיות איתה תרמו לאיכות ההנחיה.

  
 
עם סיום המחזור השלישי
בימים אלה אנו מסיימים מחזור נוסף של פרויקט “משפחות עורכות זיכרון”.
הדברים המובאים כאן נועדו לשתף בידע ובניסיון שצברנו בסדנאות שקיימנו עד היום ולעודד גופים נוספים לקיים פרויקטים דומים.  בהמשך מפורט התהליך והתובנות שנצברו במהלך שני הפרויקטים שקיימנו עד היום.  פרויקט “משפחות עורכות זיכרון” הוא תהליך.  מדובר בתהליך שבו התוצר הסופי – סרט ההנצחה, איננו רק “סרט זיכרון” אלא ביטוי לחוויה כוללת, לתהליך תרפויטי ותיעודי  כאחד. זהו תוצר של נכונות להיכנס לתהליך אישי עמוק וכואב. יצירת סרט תיעודי אישי שעוסק בזיכרון מצריכה יכולות מקצועיות יצירתיות, משימתיות והתנדבות של אנשי מקצוע בתחום, החוברים יחד לתת את התנאים הדרושים למשפחות במסע.  לפרויקט הקהילתי “משפחות עורכות זיכרון” שותפים  שני גורמים:

• סניף יד לבנים המקומי
• צוות הנחייה.


מכיוון שבנוסף לצד הקולנועי מדובר בתהליך רגשי עמוק, הגוף המנחה מורכב משני אנשי מקצוע:
• אורה רום - עובדת סוציאלית ומנחה משפחתית, שהובילה את התהליך האישי והקבוצתי.
• יובל ליניק - מנהל המרכז לתקשורת קהילתית במגוונים רמת השרון, שהוביל את חברי הקבוצה לניסוח התהליך בכלים דוקומנטריים. 

הפרויקט בנוי מארבעה שלבים מרכזיים:
שלב ראשון – שלב התגבשות ובניית הסיפור, שלב התגבשותה של הקבוצה ובניית הסיפור האישי של כל אחד ממשתתפיה.

שלב שני – המדיה הקולנועית, שלב המסע לאיתור מחוזות הדמות המונצחת.

שלב שלישי - גיבוש התוצר, שלב גיבושו הסופי של המסע לכדי סרט הנצחה.

שלב רביעי - סיום ופרידה.במקביל, לקחה על עצמה שירה רוטלוי (קולנוענית מתנדבת) לתעד את סיפורה של הקבוצה לאורך כל התהליך.   במהלך התיעוד נחשפים המשתתפים לתהליך לימודי “מהצד השני” כמרואיינים ומצולמים לסרט דוקומנטרי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה